Wielki Przeor Polski w Maalouli

22 marca 2019 roku Wikariusz Generalny, Wielki Przeor Polski Krzysztof Kurzeja, KGCTJ odwiedził Maaloulę, miasto, w którym do dziś mieszkańcy używają na co dzień jeżyka aramejskiego, którym posługiwał się nasz Zbawiciel Jezus Chrystus.

Wielki Przeor spotkał się z Burmistrzem Miasta, odwiedził prawosławny Monastyr Świętej Tekli, modlił się przy grobie świętej.

Później został podjęty w Klasztorze Świętego Sergiusza prze Opata, o. Piotra Abdallaha, BA, który opowiedział historię klasztoru, który jest związany z Polską. W latach 40. XX wieku generał Władysław Anders mieszkał w tym klasztorze przez kilkanaście miesięcy. Podarował Klasztorowi dwie ikony, których styl nazywany był przez miejscowych „szkołą polską”. Niestety, wszystkie ikony z Klasztoru zostały spalone albo skradzione przez muzułmańskich terrorystów w 2015 roku.

Maaloula została napadnięta przez muzułmanów i prawie doszczętnie zniszczona, zakonnice zostały zgwałcone, muzułmanie mieli przygotowaną listę kobiet z miasta, od noworodków, po stare babcie, każda kobieta-chrześcijanka został przyporządkowana do nazwiska któregoś z muzułmańskich terrorystów. Mężczyźni-chrześcijanie mieli zostać na miejscu zamordowani.

Wszystkie klasztory i kościoły zostały splądrowane i spalone, relikwie św. Tekli zrzucone ze skały.

Miasto zostało odbite z rą muzułmańskich terrorystów przez rządową Armię Syryjskiej Republiki Arabskiej, wspieranej przez rosyjskie lotnictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *