Jerozolimskie Misterium Pogrzebu Pana Jezusa z udziałem Templariuszy

W Wielki Piątek 29 marca 2024 od godz.19  Rycerze i Damy Wielkiego Przeoratu Polski Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej  uczestniczyli w Jerozolimskim Misterium Pogrzebu Pana Jezusa w Sanktuarium Św. Kazimierza Królewicza  Zakonu Franciszkanów Reformatów w Krakowie przy ul. Reformackiej 4. Była to nieco skrócona wersja misterium, jakie od XVII wieku odprawiają franciszkanie w Jerozolimie.

Co roku od ponad 400 lat wieczorem w Wielki Piątek w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie odprawiane jest przez Braci z Kustodii Ziemi Świętej Misterium Pogrzebu Pana Jezusa. Nabożeństwo, któremu przewodniczy Kustosz Ziemi Świętej, prowadzi do siedmiu stacji związanych z pogrzebem Chrystusa, które przedstawiają m.in. sceny zdjęcia Pana Jezusa z krzyża, namaszczenia Ciała i złożenia do Grobu. Uroczystości towarzyszy mu modlitwa, czytanie Pisma Świętego i śpiew.

Franciszkanie z Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie o tej samej porze odprawili Jerozolimskie Misterium Pogrzebu Pana Jezusa w wersji skróconej z 7 do 4 stacji. Celebrans wraz z asystą przechodził kolejno do czterech stacji: skazania Pana Jezusa, ukrzyżowania i śmierci, zdjęcia z krzyża, namaszczenia Ciała i złożenia do Grobu. Nabożeństwo miało charakter pasyjny. Przy każdej stacji następowała proklamacja odpowiedniego fragmentu Ewangelii oraz śpiew pieśni wielkopostnych, a diakoni, którzy wcielili się w role Józefa z Arymatei i Nikodema, dokonali zdjęcia z głowy umęczonego Pana Jezusa cierniowej korony, wyciągnięcia gwoździ z Jego rąk i stóp, zdjęcia Ciała z krzyża i ułożenia go na całunie. Następnie odbyła się ceremonia namaszczenia Ciała, a po niej czterech kapłanów podjęło całun z Ciałem Jezusa i wraz z procesją wiernych udali się do Grobu Pańskiego, gdzie Ciało Pana Jezusa zostało uroczyście złożone.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *