Kto może zostać templariuszem?
Członkiem OECTH może zostać katolik, mężczyzna albo kobieta, osoba świecka, spełniająca wymagania przewidziane Statutem Generalnym oraz innymi przepisami.
Aplikację kandydacką można otrzymać wyłącznie e-mailem po skierowaniu takiej prośby na adres:
templumchristi@gmail.com
Prośba powinna zawierać:
- imię i nazwisko Kandydata,
- datę urodzenia i miejsce zamieszkania
- stan cywilny,
- krótką charakterystykę Kandydata.
Istnieją trzy rodzaje członkostwa OECTH ze względu na posiadane prawa i obowiązki:
- Rycerze i Damy Świątyni Jerozolimskiej
- Kapelani Świątyni Jerozolimskiej
- Giermkowie.
Członkowie OECTH nie mogą należeć do organizacji, stowarzyszeń czy partii, których działalność przeciwna jest Bogu i doktrynie oraz nauczaniu Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
OECTH nie wymaga legitymizacji szlacheckiego pochodzenia.
Jak zostać templariuszem – krok po kroczku.
1. Kandydat do Zakonu składa następujące dokumenty:
– Aplikację Kandydacką,
– życiorys,
– list motywacyjny napisany własnoręcznie,
– oświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne,
– fotografię,
– opinię Proboszcza,
– inne dokumenty, poświadczające jego zaangażowanie w działalność na rzecz Kościoła oraz społeczeństwa, jeśli uzna za pomocne w procedurze.
2. Dokumenty można złożyć mailem w formie fotokopii, a oryginały przesłać pocztą albo przekazać dowolnemu Rycerzowi lub Damie Świątyni Jerozolimskiej,
3. Kandydat, który złożył wymagane procedurą dokumenty podlega procedurze kwalifikacyjnej przez Komisję Kwalifikacyjną, do której ad casum Wielki Przeor powołuje nie więcej niż 12 osób, w tym Wielkiego Kanclerza, Wielkiego Marszałka, Wielkich Radców oraz Kapelana Zakonu, każdy z członków Komisji ma prawo do kontaktu z Kandydatem i zadawania mu pytań oraz ma obowiązek zajęcia przez Wielkim Przeorem stanowiska w sprawie Kandydata. Procedura przed Komisją nie powinna trwać dłużej niż 30 dni.
4. Wielki Przeor po wysłuchaniu stanowiska Komisji:
– dopuszcza Kandydata do Nowicjatu Świątyni Jerozolimskiej i od tej chwili Kandydat otrzymuje rangę Postulanta Świątyni Jerozolimskiej,
– informuje Kandydata o odrzuceniu jego prośby lub innej decyzji.
5. Postulant dopuszczony do Nowicjatu Świątyni Jerozolimskiej zobowiązany jest do uczestnictwa przed swoją Inwestyturą w przynajmniej jednym Konwencie właściwego dla siebie Wielkiego Przeoratu, aby dał się poznać Braciom i Siostrom,
6. Członkowie Komisji Kwalifikacyjnej podczas Konwentu powinni w szczególny sposób zaopiekować się Postulantem, aby podjąć decyzję co do rekomendacji Wielkiemu Przeorowi do dopuszczenia Postulanta do złożenia Przysięgi Nowicjusza Świątyni Jerozolimskiej.
7. Decyzja Wielkiego Przeora o dopuszczeniu do złożenia Przysięgi Nowicjusza Świątyni Jerozolimskiej jest suwerenna i może zostać zmieniona jedynie Dekretem Wielkiego Mistrza.
8. Postulant po złożeniu Przysięgi Nowicjusza Świątyni Jerozolimskiej otrzymuje rangę Nowicjusza Świątyni Jerozolimskiej
9. Wielki Mistrz ma prawo do włączenia się w proces decyzyjny na każdym etapie postępowania kwalifikacyjnego.
10. Nowicjusz dopuszczony do Inwestytury ma prawo do munduru zakonnego.
Obowiązki Templariusza
- Życie w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem Kościoła Katolickiego.
- Codzienne czytanie i rozważanie fragmentu Pisma Świętego, zwłaszcza Ewangelii.
- Zaleca się odmówienie przynajmniej jednej części Brewiarza dla świeckich.
- Każdego 12 dnia miesiąca należy odmówić w intencji Ordo Equitum Christi Templique Hierosolymitani Litanię do Świętego Michała Archanioła (12 dzień miesiąca był dawniej poświęcony św. Michałowi Archaniołowi).
- W każdą trzecią środę miesiąca sprawowana jest Eucharystia o nawrócenie wrogów Kościoła przez wstawiennictwo św . Maksymiliana Kolbe. Każdy templariusz zobowiązany jest tego dnia do szczególnej modlitwy (zgodnej z sumieniem) w tej intencji.
- Uczestniczenie przynajmniej jeden raz w roku w Konwencie lub innym zapowiedzianym spotkaniu.
- Uiszczanie corocznej oblacji w wysokości nie niższej niż 100 euro.