29 września 2024 r – Trzeci dzień uroczystości
XXV KONWENT WIELKIEGO PRZEORATU POLSKI TEMPLARIUSZY
XX-LECIE POWROTU TEMPLARIUSZY DO POLSKI
Po przemarszu Rycerzy i Dam Zakonu Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej Ordo Equitum Christi Templique Hierosolymitani (Templariuszy) do dawnego Kościoła Templariuszy pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Gliwicach Szobiszowicach przy ul. Toszeckiej 38 nastąpiło zaprzysiężenie nowo wybranych Wielkich Radców oraz Urzędników Zakonu.
Stary Kościół św. Bartłomieja Apostoła (Stary Kościół Templariuszy, Kościół rektorski) w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 38 to stary gotycki kościół w Gliwicach w dzielnicy Szobiszowice.
Dokładna data budowy starego kościoła nie jest znana. Tradycja mówi, iż został wzniesiony w 1232 roku przez Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (Templariuszy) przybyły na Śląsk z Moraw. Dziś jeszcze na jednej z kamiennych ścian kościoła figuruje czerwony krzyż jaki Templariusze umieszczali na swoich płaszczach. Szobiszowice (Petersdorf) były wówczas odrębną wsią rycerską. Pod koniec XIII wieku istniała tu już parafia, którą uznaje się za jedną z najstarszych na Górnym Śląsku. Informacja o parafii pojawia się w dokumencie z 17 września 1297 roku, sporządzonym przez jej proboszcza. Kościół pierwotnie był prawdopodobnie wzniesiony z drewna. Przypuszcza się, że obecny kamienny kościół powstał w XV wieku po przebudowie starego kościoła. Badania archeologiczne prowadzone w 1973 roku wskazują, że prezbiterium kościoła jest starsze i pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Obecnie jest kościołem filialnym parafii św. Bartłomieja w Gliwicach.
Wcześniejsze uroczystości w starym Kościele Templariuszy pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Gliwicach Szobiszowicach:
– XXIII Konwent Wielkiego Przeoratu Polski Templariuszy – III dzień – Gliwice Szobiszowice