Święto Pułku

Na zaproszenie Szwadronu Kawalerii ze Starogardu, brałem udział w Święcie Pułku które odbyło się tamże w dniach 4 i 5 września. Uroczystą Akademię uświetniło wielu Dostojnych Gości, Marszałkowie, Starostowie ,Prezydenci Miast, Senator RP, a także czterech Generałów.
Miałem niewątpliwy zaszczyt wręczyć Panu Krzysztofowi Landowskiemu, Rotmistrzowi Szwadronu Kawalerii, niezwykłą książkę z moich rodzinnych zbiorów – ” Szablą i Piórem” autorstwa ppor. Stanisława Rostworowskiego napisaną w 1915 roku i wydaną w 1916 r w Krakowie (za zgodą CK władz) i opowiedzieć jej historię. Prawdopodobnie to jedyny ocalały egzemplarz na świecie, zawierający relacje z szarży pod Rokitną i jej obraz widziany oczami walczących Szwoleżerów.  Takoż za Twoją zgodą Czcigodny Bracie Przeorze i w Twoim Imieniu, odznaczyłem Szwadron Kawalerii jako stowarzyszenie Medalem Gwiazdy – Amicus Templi.
Na tą uroczystość zawsze ściąga do Starogardu Pułk Pancerny z Braniewa ze sprzętem – są czołgi, armaty, wyrzutnie rakiet i inne rodzaje uzbrojenia. Odbywa się inscenizacja bitwy z udziałem kawalerii, a także pokazy sprawności jeździeckiej kawalerzystów.
Bardzo piękne Patriotyczne Święto.
 
Krzysztof Kurkiewicz KCTJ
Wielki Bibliotekarz, Preceptor Pomorza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *