Uroczystości żałobne za ostatnią I Damę II RP Karolinę Kaczorowską w Białymstoku

4.10.2021 -Białostockie uroczystości żałobne za śp. Karolinę Kaczorowską„Kobieta, katoliczka, Polka i białostoczanka” – tak o Karolinie Kaczorowskiej, żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie mówił podczas Mszy św. żałobnej w Archikatedrze Białostockiej Abp Senior Edward Ozorowski. Białostocka Msza św. za śp. Prezydentową odbywała się równolegle z uroczystościami pogrzebowymi w Londynie, na których zgromadziła się jej rodzina i nanajbliżsi.
„Pani Kaczorowska była osobą bardzo życzliwą dla ludzi, bliską, nie stwarzała żadnego dystansu, łatwo było z nią nawiązywać kontakt” – wspominał zmarłą przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski. Podkreślał, że życie jej nie oszczędzało i mimo wielu trudności wraz z mężem „przechowali testament Rzeczypospolitej”.
W uroczystości, którą prowadził i współorganizował Wielki Kanclerz ZOHiS Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej Gniewomir Rokosz-Kuczyński wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych województwa podlaskiego, miast Białegostoku, Łukowa, Suchowoli, poczty sztandarowe min Wojska Polskiego z asystą honorową, białostockich szkół wraz z młodzieżą, harcerzy, Piłsudczyków, Ułanów, przedstawiciele Kościoła Prawosławnego i Ormiańskiego, przedstawiciele Zakonu Templariuszy na czele z Bratem Regimentarzem Przemysławem Kuchem KOTJ, OSAB, , Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz Siostry i Bracia reprezentujący Krakowskie Bractwo Kurkowe na czele z Bratem Jackiem Czepczykiem, Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych Św. Jana Kantego Św. Jana Kantego na czele z Hetmanem Kazimierzem Gajkiem, Warszawskie Bractwo Kurkowe im. Jana Kilińskiego na czele z Hetmanem Markiem Zaczkiem, Białostockie BK na czele z Hetmanem Wojciech Strzałkowski, Mazowiecko-Podlaskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Broku na czele z Hetmanem Władysławem Krzyżanowskim, Łomżyńskie BK, na czele z Cześnikiem ZOHiS Andrzej Wszeborowski, Augustowskie Bractwa Kurkowego na czele z Hetmanem Bogusław Falkowski. Przybyły Przedstawicielki Fraucymer Warszawskiego Bractwa Kurkowego im. Jana Kilińskiego na czele z Ochmistrzynią Agnieszka Jarocka, Kurkowe Damy Dworu z Białegostoku na czele z Jolanta Nierodzik, jak również Prymiceria Joanna Bogusz reprezentująca Podlaska Brać Szlachecka oraz Wspólnota Św Floriana
Po Mszy Św. zaprezentowano reportaż o życiu Karoliny Kaczorowskiej. Odbył się także koncert żałobny w wykonaniu muzyków z Opera I Filharmonia Podlaska oraz koncertu utworów patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli
Częścią żałobnych uroczystości jest też otwarta w miniony piątek w centrum Białegostoku wystawa poświęcona Karolinie Kaczorowskiej, gdzie można obejrzeć jej fotografie z lat młodości, wspólnego życia z Ryszardem Kaczorowskim i z wizyt w Białymstoku.
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski. Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, którego poślubiła w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.
U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie.
10 kwietnia 2010 r. razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego Tupolewa zginął. W 2012 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *