Rekolekcje Templariuszy i XXIV Konwent Wielkiego Przeoratu Polski – rozpoczęcie

W dniach 1-3 marca 2024 roku w Kielcach i Jędrzejowie odbyły się wielkopostne rekolekcje Wielkiego Przeoratu Polski Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej – Templariuszy.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek Mszą świętą pontyfikalną w Kaplicy Św. Kazimierza Królewicza w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, celebrowaną przez Jego Ekscelencję Najdostojniejszego Księdza Biskupa dra Jana Piotrowskiego, Ordynariusza Kieleckiego. Po kolacji, za zgodą Księdza Biskupa, uczestnicy rekolekcji wzięli udział w Drodze Krzyżowej wraz z bracią klerycką kieleckiego Seminarium.

W kolejnym dniu odbyły się nauki rekolekcyjne na temat znaczenia Sakramentów Świętych jako lekarstwa, o grzechu i jego wpływie na życie, ze szczególnym uwzględnieniem sakramentu pokuty i pojednania oraz dobrego przygotowania do spowiedzi.

Po obiedzie, w Roku Błogosławionego Wincentego Kadłubka, uczestnicy rekolekcji nawiedzili Konfesję Błogosławionego Wincentego Kadłubka i Jego Sanktuarium w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie, gdzie zwiedzili klasztor i odbyło się krótkie czuwanie modlitewne.

Sobota zakończyła się Msza świętą w Kaplicy Seminarium i nauką rekolekcyjną o synu marnotrawnym i synu wiernym, z konkluzją o wybaczeniu.

W niedzielę po śniadaniu, na zakończenie rekolekcji, wysłuchano nauki o drodze do Zbawienia z zaznaczeniem, że jedyna pewna i bezpieczna droga do Zbawienia jest w Kościele katolickim, wspomniano również o znaczeniu relikwii świętych w dziele ewangelizacji.

Rekolekcje wzmocniły wspólnotę templariuszy, przygotowując do świeckiego apostolstwa i dawania świadectwa życia chrześcijańskiego w świecie.

Na zakończenie Damy i Kawalerowie wraz z Kapelanami wzięli udział w Eucharystii w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach o godz. 11.00, gdzie bracia templariusze objęli posługę lektorów i kantora.

Nauki rekolekcyjne głosili:

– Przew. Ksiądz Prałat Grzegorz Skop, Kapelan Wielkiego Krzyża Świątyni Jerozolimskiej, Proboszcz Parafii Św. Anny w Zabrzu, Kapelan Wielkiego Przeoratu Polski Zakonu Rycerskiego Templariuszy

– Wiel. Ks. Piotr Kubicki, pallotyn, Kapelan Oficer Świątyni Jerozolimskiej, Kapelan Preceptorii Pomorza Zachodniego Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *