Msza Krzyżma Świętego, Katedra pw Św Ap Piotra i Pawła, Gliwice

W Wielki Czwartek 28 marca 2024 r. Rycerze i Damy Wielkiego Przeoratu Polski Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej uczestniczyli w Mszy Krzyżma Świętego w Katedrze Gliwickiej p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Uroczystości miał przewodniczyć Jego Eminencja Kardynał Angelo Bagnasco, emerytowany arcybiskup Genui, były przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Niestety ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć, by uczestniczyć w Kongresie Eucharystycznym Diecezji Gliwickiej.
 
W związku z sytuacją Mszy Krzyżma Świętego w Katedrze Gliwickiej p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył i wygłosił homilię Jego Ekscelencja Biskup Sławomir Oder. Tekst homilii przygotowanej przez Kardynała został wydrukowany i rozdany wiernym po liturgii, a także opublikowany na stronie „Gościa Gliwickiego”.

Mszę św. Krzyżma w gliwickiej Katedrze koncelebrowali Jego Ekscelencja Biskup Andrzej Iwanecki oraz Jego Ekscelencja Biskup Jan Kopiec oraz około 300 kapłanów z całej Diecezji Gliwickiej.  

W czasie Mszy świętej Biskup pobłogosławił olej chorych i olej katechumenów oraz poświęcił olej Krzyżma używany przy sprawowaniu chrztu, bierzmowania, święceń prezbiteratu, święceń episkopatu, podczas poświęcenia kościoła i poświęcenia ołtarza.
 
Msza Krzyżma Świętego w Katedrze Gliwickiej była transmitowana na żywo przez Katedrę Gliwicką oraz przez Telewizję Imperium.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *