W niedzielę 9 lutego 2025 r. Rycerze i Damy Zakonu Templariuszy gościli w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu ufundowanym w roku 1280 przez świętą Kingę, Księżną Krakowsko-Sandomierską, ówczesną właścicielkę Ziemi Sądeckiej. W dniu 6 lipca 1280 zrzekła się ona na rzecz klasztoru swoich sądeckich posiadłości: miasta Stary Sącz oraz 28 wsi i sama została klaryską. Klasztor został usytuowany obok układu miejskiego Starego Sącza nad stromym wypiętrzeniem doliny Popradu. W 1285 roku rozpoczęto budowę kościoła świętej Klary, który konsekrowano w 1332 roku. W kolejnych wiekach był on wielokrotnie przebudowywany, jednak zachował cechy świątyni gotyckiej, o czym świadczy m.in. zachowane sklepienie krzyżowo-żebrowe w prezbiterium i kaplicy znajdującej się pod chórem.
Święta Kinga (zwana też Kunegundą) była trzecią córką króla Węgier Beli IV z dynastii Arpadów i cesarzówny greckiej Marii Laskariny. Urodziła się 5 marca 1234 roku w Ostrzyhomiu (Esztergom), pierwszej stolicy Węgier. Do Polski przybyła w 1239 roku jako pięcioletnie dziecko, aby zaręczyć się z księciem sandomierskim Bolesławem V. Małżeństwo zawarła w wieku lat 12, wnosząc w posagu 40 tysięcy grzywien, a według tradycji również sól węgierską.
Święta Kinga m.in. sprowadziła z Węgier do Polski górników, którzy dokonali pierwszego odkrycia złoży soli w Bochni (1251). Stąd powstała piękna legenda o cudownym odkryciu soli. Aby pomóc w odbudowaniu zniszczonego przez Tatarów kraju, św. Kinga ofiarowała Bolesławowi część swojego posagu. Bolesław za to przywilejem z 2 marca 1252 r. oddał jej w wieczyste posiadanie Ziemię Sądecką. Św. Kinga pomagała Bolesławowi w rządach nad obu księstwami (krakowskim i sandomierskim). Hojnie wspierała katedrę krakowską, klasztory benedyktyńskie, cysterskie i franciszkańskie. Ufundowała kościoły w Nowym Korczynie i w Bochni, a zapewne również w Jazowsku i w Łącku. Do Krakowa sprowadziła Kanoników Regularnych od Pokuty i wystawiła im kościół św. Marka. Za jej sprawą do Krzyżanowic nad Nidą sprowadzono norbertanki, gdzie im wystawiono kościół i klasztor. W Łukowie książę Bolesław osadził templariuszy, a swojej siostrze, bł. Salomei, Bolesław pomógł wznieść w Zawichoście kościół, klasztor klarysek oraz szpital.
Najważniejszym dziełem życia św. Kingi było jednak założenie klasztoru klarysek w Starym Sączu, gdzie zamieszkała po śmierci męża w 1279 roku. Chociaż oficjalnie nigdy nie pełniła w zakonie żadnych ważnych funkcji i godności, z zachowanych dokumentów wynika, że utrzymywała tutaj liczny dwór służący prowadzeniu działalności gospodarczej i administracji. Zmarła w opinii świętości 24 lipca 1292 roku po długiej chorobie, a następnie została pochowana pod posadzką klasztornej kaplicy. Obecnie jej relikwie spoczywają po translacji w specjalnej trumience na ołtarzu, na którym umieszczono jej XV-wieczną pozłacaną figurę.
Wkrótce po śmierci św. Kingi odnotowano liczne cuda i łaski dokonane za jej pośrednictwem. W latach 1307-12 zanotowano 21 takich wydarzeń, co stało się podstawą do podjęcia starań o uznanie fundatorki klasztoru za świętą. Na przestrzeni kolejnych wieków starania te podejmowano wielokrotnie, lecz zawsze bezskutecznie. Dopiero w 1687 roku, przy silnym wsparciu króla Jana III Sobieskiego i biskupa Mikołaja Oborskiego Kongregacja ds. Obrzędów w Watykanie zatwierdziła odwieczność kultu Kingi, a papież Aleksander VIII dokonał jej beatyfikacji. Kanonizacji św. Kingi dokonał papież św. Jan Paweł II w dniu 16 czerwca 1999 r. w Starym Sączu podczas swojej przedostatniej pielgrzymki do Polski.